Bizi Takip Edin

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir

image

Mesleki yeterlilik belgesi, bireyin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından oluşturulan ulusal yeterliliklerde belirtilen koşulları sağlaması koşuluyla her meslekte alabileceği bir belgedir.

Tıp, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mimarlık (otomatik AB tanınma kapsamındaki meslek mensupları), mühendislik dalları ve en az lisans eğitimi gerektiren ve mesleğe giriş koşulları kanunla düzenlenen anadallar bu kapsamın dışındadır; Mesleki Yeterlilik Belgeleri bunlar dışındaki tüm meslekler için geçerlidir.

Mesleki yeterlilik ile kişiler ilgili meslekte yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını gösterme fırsatına sahip olurlar. Bunun için MYK yetkili belgelendirme kuruluşları görevlendirilir. Belirli bir meslekte mesleki yeterlilik belgesi almak isteyen kişiler, ilgili mesleğin yetkilendirdiği belgelendirme kuruluşuna başvurur. Yetkili belgelendirme kuruluşu kişinin başvurusunu uygun görürse kişi değerlendirmeye alınacaktır. Bu değerlendirme çeşitli sınav türlerini içerebilir. Değerlendirmeyi geçen adaylara mesleki yeterlilik belgesi verilecek.

Adayın sahip olduğu mesleki yeterlilik belgesinin belirli bir süresi vardır (2 yıl, 5 yıl vb.). Mesleki yeterlilik belgesinin geçerlilik süresi ve geçerlilik süresinden sonra belgenin geçerlilik süresinin uzatılması veya yeni bir belge alınması için ne gibi önlemler alınabileceği gibi hususlar ilgili ulusal yeterlilik belgelerinde ayrıntılı olarak yer almaktadır.

0 Yorum

    Bu Blog için henüz yorum yapılmamış. İlk Yorumu Yapan Sen ol !