Bizi Takip Edin

Çocuk Resim Analizi Eğitimi

Çocuk Resim Analizi Eğitimi

Üniversite ve Uluslararası Onaylı Çocuk Resim Analizi Eğitimi ile yeteneklerinizi geliştirin. Kredi kartınıza 12 taksit imkanını kaçırmayın.

(1 Yorum)
1500 TL
3000 TL
Satın Al Bilgi Al

Çocuk Resimleri Yorumlama Eğitimi

  Çocuk resim analizi; Psiko-pedagojik bir alandır. Bu alan isminden de anlaşılacağı üzere çocuklar için çok keyifli bir aktivite olan çizimleri pedagojik açıdan değerlendirmenizi sağlar. Çocuk Resimleri Analizi, çocukların iç dünyalarını anlamak ve onların psikolojik durumlarına, duygularına ayna tutabilmek için kullanılan bir yöntemdir. Çocuklar 0-6 yaş grubunda henüz dil gelişimi tamamlamamış olurlar. Bu yüzden sözel olarak kendilerini ve duygularını ifade etmekte zorlanırlar. Söz konusu dil; oyun, oyuncak, davranışlar (bazen psikosomatik bir ağrı, bazen küsme davranışı, bazen de yemek yemeyi reddetme vb.) ve çoğu zaman da resimdir. Peki, bunu önemli bir araç haline getiren nedir?

Çocukların anlatmak istediğini anlamak ve gerekli durumlarda müdahale edebilmek için Çocuk Resimleri Analizi eğitimini almış olmak gerekir. Resim; klinik psikoloji alanında olduğu kadar, çocuğun psikolojisini de ortaya koyar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Hayal dünyası geniş olan çocuklar iç dünyalarında birçok farklı öğe barındırırlar. Örneğin birçok kahraman, karakter onların dünyasını süslemektedir. Bu açıdan çocuğun yaptığı her karalama çocuğu temsil etmez. Bunu ayırt edebilmek için resim analizi devreye girmektedir.

Özellikle de belli bir kas olgunluğuna (ince motor becerisi) erişen çocuğun kalemini kendi kontrolüne alması bu süreçte onu özgür kılar. Kâğıt, kalem, renkler artık onun hâkimiyetindedir ve  sınırlar, kurallar artık ortadan kalkmıştır. İşte bu süreçte bastırılan tüm duygular ve düşünceler çeşitli şekil, figür ve formlarla çizimleriyle kâğıtlara yansır. Bu yüzden de çocuk resimleri çocuğun kendi duygusunu, düşüncesini yaşadıklarını nasıl algıladığını öğrenmek adına önemlidir.

Çocuk Resimleri Analizi aynı zamanda çocuğun hem zekâ (bilişsel) gelişimi hem de psikomotor gelişimini anlayabilmek ve çocuğun gelişimi takip edebilmeyi sağlar. Çocukların gelişine göre hangi yaşta ne detayda resim yapabildiğini incelemek için Çocuk Resimleri Analizi kullanılır.

Çocuk Resim Analizi Eğitimi Programının Amacı

Çocuk resimleri analizi ve psikolojik resim testleri eğitiminin ilk amacı çocuğun kendisini tanımak, çocuğun kendini ve dünyayı algılayış şeklini anlamaktır. Sırasıyla ailesi, aile dinamiklerini, ebeveyn ev içi tutumlarını ve yaşadığı ev ortamını tanımaktır. Kişiler arası ilişkiler açısından çocuğu tanımak, bu ilişkilere yüklediği anlam ve ihtiyaçları tespit etmek bir diğer amaçtır. Tüm bu bilgilere bizi götürecek olan psikolojik resim testlerini yorumlama becerisi katmak eğitimin bir diğer amacıdır.

Çocuk Resim Analizi Eğitiminin Eğitmeni Kimdir?

Uzman Psikolog Danışman Şirin Şinikçi, 1981 yılında Ankara’da doğmuştur. Üniversite eğitimini Fırat Üniversitesi'nde tamamlanmıştır. Master programını Ankara Ufuk Üniversitesi'nde Psikoloji bölümü üzerine tamamlayan Şinikçi, 2003 yılından bu güne değin rehberlik, danışmanlık ve eğitmenlik olmak üzere psikolojinin her alanında çalışmalar yapmış uzman eğitmendir. 2012 yılında Aile Danışmanı unvanını almış  ve  uluslar arası alanda akademik çalışması olan "Barbie Bebeklerin Çocukların Sosyo-Duygusal Gelişimlerine Etkisi" ismiyle yayımlanmıştır. Uzm.Psk.Dan. Şirin Şinikçi, 2 yıl süre ile Türk Eğitim Derneği Psikolojik Danışmanlık ve Rehber Öğretmenlik üst komisyonunda görev almıştır. Ankara ilinde "Anne-Baba Okulu" isimli sosyal sorumluluk projesini yürütmüş ve tamamlamıştır.  Hali hazırda kurumumuz bünyesinde ve bireysel olarak Çocuk Gelişimi ve Çocuk Psikolojisi üzerine profesyonel çalışmalarına devam etmektedir. Bu noktada eğitmenimizin web sitesini ziyaret ederek bütün çalışmalarını inceleyebilirsiniz.

 

Çocuk Resim Analizi Eğitimini Kimler Alabilir?

Psikologlar,

Doktorlar,

Öğretmenler,

Aile Danışmanları,

Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanları,

Okul Öncesi Öğretmenleri,

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcileri,

Özel eğitim alanında uzman kişiler ve bu alanlarda eğitimini almakta olan öğrenciler Çocuk Resimleri Analizi eğitimine katılabilir.

 

İstihdam Alanları

Özel eğitim merkezlerinde,

Anaokulları ve kreşlerde,

Özel danışmanlık hizmeti veren kurumlarda,

Hastane vb. kurumlarda çocuk resimleri analistliği yapabilirsiniz.

Çocuk Resim Analizi Eğitimi Sertifikası

Alacağınız belgenin geçerliliği ve güvenilirliği açısından E-Devlete işlenen   sertifikaları  almayı tercih etmeniz sizin için son derece önemlidir. 

Eğitim programı sonunda sınavdan başarılı olan kursiyerler Sürekli Eğitim Merkezi onaylı kurs bitirme sertifikası alırlar. Aldıkları bu sertifika ile eğitim ve sağlık alanında çalışabilirler.

Ayrıca kurumumuzdan almış olduğunuz kurs bitirme belgesini, dilerseniz yurt dışında da kullanabilirsiniz. Sertifikanız çıktığında hangi ülkede kullanacağınıza dair bilgileri eğitim koordinatörlerimize belirtirseniz gerekli tüm yasal işlemleriniz kurumumuz tarafından yapılacaktır.

Sertifikanızda şu bilgiler yer alacaktır;

·     Kurumun adı,

·     Eğitimin adı ve saati,

·     Eğitim tarihleri,

·     Ad ve soyadı,

·     Kimlik numarası,

·     Belge numarası,

·     Eğitim kurumunun hologramı ve imzası bulunur.

İstediğiniz sertifika programına banka havalesi ya da kredi kartı ile hemen başvurabilirsiniz.

 


Neler Öğreneceksiniz ?

 • Çocuk Resimlerinin Yorumlanmasının Önemi Ve Hangi Amaçla Kullanılacağı
 • Çocuklarda Çizimlerin Gelişim Dönemleri (2 - 7 Yaş)
 • Çocuklarda Çizimlerin Gelişim Dönemleri (7 - 14 Yaş)
 • Çocuk Resimlerini Yorumlamada Dikkat Edilmesi Gereken Temel İlkeler
 • Uygun Ortamın Hazırlanması Ve Çocuğun Hazırbulunuşluğu
 • Çocuğa Yönerge Verme Ve Uzmanın Bu Süreçteki Rolü
 • Bir İnsan Çiz Testi

Gereksinimler

 • Kimlik Fotokopisi
 • Diploma Fotokopisi

Eğitim İçerikleri

1 Yorumlar

image
HATİCE FULYA AKGÜL

Montessori, Objektif Testler ve Oyun Terapisi Eğitimi aldım. Her konuda Fatih Bey çok yardımcı oldu çok teşekkür ediyorum.

 • Öğrenciler: 89
 • Süre: 2 Ay
 • Çaba: Haftada 2-5 saat
 • Kurum: Altınbaş SEM
 • Online Sınav: Evet
 • Seviye: En az Yüksek Okul
 • Dil: Türkçe
 • Sertifika: Evet

İşletmeniz veya Ekibiniz için mi bu kursla ilgileniyorsunuz ?

Yükselen Akademi Business ile çalışanlarınızı en çok talep edilen kurslarla eğitime alın.

Bilgi İçin Tıklayın