Bizi Takip Edin

Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Üniversite ve Uluslararası Onaylı Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi ile yeteneklerinizi geliştirin. Kredi kartınıza 12 taksit fırsatını kaçırmayın

(0 Yorum)
1500 TL
3000 TL
Satın Al Bilgi Al

Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi Nedir?

Arıcılık, balarısı kolonilerini yetiştiren beslenme ve bakımıyla ilgilenen iş alanıdır. Bu işi yapan kimselere arıcı denir. Arıcılıkta ana hedef en çok balı üreten olmaktır. Sadece bal değil bunun yanında propolis, arı sütü, arı poleni gibi arı ürünleri de yapılır. Arılar insanlar için hala gizemini koruyan canlılardır. Bitkilerde tozlaşma faaliyetlerinde aktif olarak rol oynadıkları için doğanın en değerli varlıklarındandır.

Ekosistemin oluşmasında etkin rol oynarlar. Bu nedenle arıların korunması ve ıslah edilmesi son derece önemlidir. Arıların yaklaşık 100 milyon yıldır dünya üzerinde var olduğu tahminleri doğrultusunda ekosistemin en önemli koruyucularındandır. Arıları mükemmel bir polinatör (tozlayıcı) yalan etkenler vücut yapısı tüyleri ve kolonilerinin çok kalabalık ve sistemli bir şekilde çalışıyor olmasıdır.

Arıcılık dünyada çiçeklenme ve dolayısıyla tarım ile doğrudan bağlantılı olan alanlarından biridir. Milattan öncesinden günümüze kadar bal, şifa veren bir besin görülerek günlük hayatta kullanılmaktadır. Gıda, ilaç ve kozmetik gibi birçok alanda arı ürünleri kullanılmaktadır.

Neden Arıcılık?

Arıcılık, kısa sürede öğrenilebilen sermayesi az verimi yüksek bir iştir. Maliyeti düşüktür ve kısa bir zaman içerisinde kazanç sağlanabilir. İş gücü daha az kullanılır. Toprak sahibi olmayı gerektirmez. Bal ürünü uzun süreli bozulmadan durabilir. İhraç ürünü olarak döviz getirisi yüksektir. Bu da arıcılığı çekici hale getirmiştir.

Arıcılık alanında verimlilik ve arı varlığı bakımından 1. sırada Çin, 2. sırada ise Türkiye yer almaktadır. Ülkemizin iklim koşulları, bitki örtüsü ve çeşitliliği açısından arı ırkları da çeşitlilik göstermektedir. Bu olanakların içerisinde arıcılık profesyoneller ve işini bilen kişiler tarafından yapılırsa bol verim alınmaktadır.

Bulunduğunuz yerin tarım koşulları, bitki örtüsü ve iklimine göre doğru arı ırkı ve kovan cinsinin seçimi oldukça önemlidir. Bu doğrultuda dikkatli seçim yapıldığında balın besin değeri ve alınan verim daha fazla olacaktır.

Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi Amacı

Arıcılık işini profesyonel olarak yapmak isteyenler, ya tecrübeli bir arıcının yanında gözlemlemeli ve çalışmalı ya da arıcılık eğitimi veren kurslara başvurabilirler. Verilen eğitimler;

·      Arı ailesi

·      Arıcılığın önemi

·      Arı kolonileri

·      Arı ırkları ve davranışları

·      Arıcılığın özellikleri

·      Arı bakımı ve ıslahı

·      Arı ürünlerinin hasadı

Ana arı (kraliçe arı) her kovanın içerisinde bir tane bulunmaktadır. Çoğalma üreme görevi ana arıya aittir. Ana arının ömrü ortama dört ila beş senedir. Bir kolonide on binlerce işçi arı ve erkek arı bulunmaktadır. Ana arı hepsinin verimliliğini ve gelişimini sağlar. O yüzden güzel yetiştirilmiş bir ana arı, koloninin verimliliğini doğrudan olumlu etkiler. Ana arının kalitesine etki edecek faktörleri bu eğitim sayesinde öğrenebilirsiniz.

 Arıcılık eğitimi hakkında aldığınız eğitim paketi yazılı dokümanlardan oluşmaktadır. İsteğe bağlı çıktı olarak alınabilir. Arıcılık eğitimi; arıcının, bal üretmesi ve arıların ıslah edilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olmasını amaçlar. Arıların kovan şartları, zorluklar ve hastalıklar karşısında bilinçli hareket ederek en az zarar almasını sağlayan bilgilerin verilmesi amaçlanır. Haşerelerden koruma, ana (kraliçe) arının korunumu, kovanların bakımı gibi temel bilgilerin verildiği Arıcılık Eğitimi Sertifika Programı arıcılık yapan ve yapmayı düşünen herkesin alabileceği programlardır.

Zaman ve mekân kısıtlaması yoktur. İstediğiniz zaman evinizde veya özgür bir şekilde istediğiniz alanlarda eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Pratik bilgileri bir arada toplanmış bir şekilde elde edebilmesi kişinin yetkinliği açısından son derece faydalı olacaktır.

Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi Sertifika Programı

Sertifikanızda şu bilgiler yer alacaktır;  

· Kurumun adı 

· Eğitimin adı ve saati,  

· Eğitim tarihleri,  

· Ad ve soyadı,  

· Kimlik numarası,  

· Belge numarası,  

· Eğitim kurumunun hologramı ve imzası bulunur 

İstediğiniz sertifika programına banka havalesi ya da kredi kartı ile hemen başvurabilirsiniz. Sertifika, E-Devlet onaylı ya da EETAC (yurt dışında arıcılık ile ilgili çalışmalar yapmak isteyen kişiler için gereklidir) ile uluslararası geçerliliğe sahip olan onaylı sertifikalardır. Arıcılık eğitimi sertifikası ile arıcılık alanında devletin sağlamış olduğu imkânlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca arıcılık işini yapabilmek için devletin ilgili kurumlarına hibe başvurusu, kredi başvurusu ve kovanlarınızı koruyabilmek için silah ruhsatı başvurusu oluşturabilirsiniz.


Neler Öğreneceksiniz ?

 • Ana Arı Yetiştiriciliği Eğitimi

Gereksinimler

 • Kimlik Fotokopisi
 • Diploma Fotokopisi

Eğitim İçerikleri

0 Yorumlar

 • Öğrenciler: 26
 • Süre: 2 Ay
 • Çaba: Haftada 2-5 saat
 • Kurum: Altınbaş SEM
 • Online Sınav: Evet
 • Seviye: En az Herkes Katılabilir
 • Dil: Türkçe
 • Sertifika: Evet

İşletmeniz veya Ekibiniz için mi bu kursla ilgileniyorsunuz ?

Yükselen Akademi Business ile çalışanlarınızı en çok talep edilen kurslarla eğitime alın.

Bilgi İçin Tıklayın